Total Pageviews

TERIMA KASIH PEMBACA !

SEARCH

Loading...

16 June 2016

Kertas Kerja Karnival Pendidikan Kaunseling Kerjaya Zon Pudu WPKL 2016

Saya share di sini kertas kerja Karnival Pendidikan Kaunseling Kerjaya Zon Pudu WPKL 2016 yang draf oleh penyelaras karnival tahun ini iaitu Pn Norwani dari SMK Seri Bintang Selatan

1.0       Pendahuluan

Pendidikan kaunseling kerjaya dianggap sebagai suatu keseluruhan daripada pengalaman seseorang pelajar bagi persiapan awal menjawat sesuatu kerja sebagai sebahagian dari cara hidupnya. Oleh itu semua pelajar wajib mengetahuinya. Pendidikan Kaunseling Kerjaya merupakan satu strategi memperluaskan pengetahuan kerjaya seseorang. Selaras dengan kehendak Kementerian Pelajaran  Malaysia 60 % Sains dan 40 % Sastera dengan adanya Karnival Pendidikan Kaunseling  Kerjaya ini, pelajar-pelajar dapat mengumpul maklumat  kerjaya yang ada di pasaran dan seterusnya dari sekarang merancang apa yang diperlukan oleh sesuatu kerjaya.  

2.0       Matlamat

2.1             Membina minat pelajar terhadap pendidikan sains dan teknologi.
2.2             Mendapat maklumat kerjaya dan peluang-peluang  melanjutkan pelajaran ke peringkat menengah dan seterusnya  IPT  yang berkaitan.
            2.2       Mendapat  maklumat mengenai pasaran kerjaya masa kini dan masa depan.

3.0       Objektif

3.1       Supaya pelajar mendapat pengalaman mencari, mengumpul dan menyusun maklumat mengenai kerjaya dalam bidang Sains & Teknologi melalui pertandingan - pertandingan.
3.2       Supaya pelajar mendapat pendedahan awal tentang peluang-peluang melanjutkan pelajaran ke peringkat menengah dan seterusnya ke IPT  melalui pameran dan ceramah.
3.3       Supaya pelajar dapat merancang kerjaya mereka melalui Karnival ini.

4.0       Tema

”SAINS DAN TEKNOLOGI ASAS KEUTUHAN EKONOMI NEGARA”

5.0       Kumpulan Sasaran
           
            Terbuka kepada semua pelajar sekolah menengah di Zon Pudu

6.0       Pelaksanaan

            Tarikh  :           20 JULAI 2016
Tempat :           SMK Seri Bintang Selatan, Kuala Lumpur.
Masa    :           8.00 pagi hingga 3.30 petang   

7.0       Pengisian Program  

7.1       Pertandingan Melukis Poster Kerjaya
7.2       Pertandingan Reka Cipta Grafik Kerjaya
7.3       Pertandingan Explorace Kerjaya
7.4       Pertandingan Kuiz Kerjaya
           
8.0       Jawatankuasa  Induk  

Penasihat                     :           Pn. Poziah bt Buang (Pengarah Pelajaran  JPWPKL)
            Pengerusi                     :           Tn. Hj. Ismail bin Musa (Timbalan Pengarah PPWBP)
Naib Pengerusi             :           Tn. Hj. Mustapha bin Majid (Timbalan
Setiausaha                   :           En. Mohd Sepian bin Osman (Penolong PPDK, SPPK, PPWBP)
            Naib Setiausaha            :           En. Rohaidatul Akmal b. Rosedi (Kaunselor Pelajar PPWBP)
            Penyelaras                   :           En. Rozaidi bin Ismail (Penyelia Unit HEM)

9.0       Jawatankuasa Pengelola

Pengerusi                                 :           Norhuda bt Abdul Aziz (SMK Seri Bintang Selatan)
            Naib Pengerusi                                     :           Azmie bin Ya’acob (SMK Datok Lokman)           
Setiausaha                               :           Nor Aziati bt Abdul Aziz (SMK St. Gabriel)
Naib Setiausaha                        :           Noor Ashikin bt Bakar (SMK Dato Onn)
Bendahari                                 :           Loo Siew Lan (SMK Taman Connaught)
Penyelaras                               :           Norwani bt Daud (SMK Seri Bintang Selatan)

10.0      Ahli Jawatankuasa Kerja

            Pendaftaran                              :           Nur Faezah bt Mohd Fauzi
                                                                        (SMK (P) Bandaraya)
Norsaida bt Sulaiman (SMK Aminuddin Baki)
                                                                        Juliana bt Jamil (SMK Aminuddin Baki)
                                                                        Nur Fariza bt Ariffin (SMK Aminuddin Baki)

            Jamuan                                                :           Nur Azlina bt Che Omar                                                                                                            (SMK Seri Bintang Utara)
Raudzah bt A. Rahman (SMK Cheras)
Rozinani bt Awang (SMK Cheras)

            Buku Program                          :           Nor Azalaila bt Abu Bakar (SMK (P) Pudu)
                                                            Siti Salwa bt Md Arshad (SMK Alam Damai)

            Multimedia                                :           Che Mohamad Padali Che Mat (SMK Cheras)
Zurita bt Abdul Rahman                                                 (SMK Cochrane Perkasa)

Sijil                                           :           Azmaliza bt Ahmad (SMK Puterijaya)
Noraslina bt Mohd Zainin (SMK Seri Mulia)
                                                            Fadzila bt Mohd Yunos (SMK Seri Mulia)
                                                            Suzilawani bt Shukar Noor                                                                                                         (SMK Seri Permaisuri)
                                                            Cheng Lung Ann (SMK Seri Permaisuri)

Hadiah & Cenderamata             :           Rosmaria bt Mat Daud (SMK (P) Pudu)
Amirliah bt Mohd Said (SMK Taman Maluri)
                                                            Nur Azienty bt Awang (SMK Alam Damai)
                                                            Nur Hafizah bt Lois (SMK Alam Damai)

Pengacara Majlis                      :           Azian bt Ahmad (SMK Puterijaya)
Wan Normala bt Ali @ Wan Ali                                     (SMK Seri Permaisuri)

Teks Ucapan VIP &                  :           Norshamseena bt Daud (SMK Taman Maluri)
Buku Pelawat                                        Nur Fatin Athirah bt Zaini (SMA MAIWP)           

Dokumentasi / Pelaporan          :           Husni bt Abdul Halin (SMK Seri Bintang Utara)
Chen Boon Yee (SMK Seri Mutiara)
                                                            Nur Hafizah bt Suhaidi (SMK Seri Mutiara)

Pembaca Doa                           :           Mohd Amirul Ihsan bin Che Noh (SMISTA)
                                                           
Tajaan & Sumbangan                :           Lim Lee Suan (SMK Seri Bintang Selatan)
Kang Kooi Li  (SMK Cochrane)
                                                            Tan Li Li (SMK Dato Onn)
                                                            Amiratul Fatin bt Ibrahim (SMK St. Gabriel)
                                                            Norshida bt Manan (SMK Seri Permaisuri)

Kebersihan                               :           Nik Ismayati bt Nik Yusof                                                                                                          (SMK Bandar Tun Razak)
                                                            Sharifah Shahida bt Tuan Othman                                                                                             (SMK Bandar Tun Razak)
                                                           
Pengurus Pentadbiran               :           Noorismadiana bt Ghazali                                                                                                          (SMK Seri Bintang Utara)
Majlis Penutup / Protokol                       Nabira bt Mohd Shah (SMK Cochrane)
Pn. NorHaryati bt Pawanteh (SMK Cochrane)
Nur Aishah bt Jamaludin                                               (SM Teknik Kuala Lumpur)
                                                            Fazilah bt Hj. Hashim                                                                                                                ((SM Teknik Kuala Lumpur)

Persiapan Tempat Penutup &    :           Ling Chen ( SMK Miharja)
Back Drop                                            Farizah bt Abd Aziz ( SMK Miharja)
Norsuhaila bt Baharom Azzohar                                     (SMK Cochrane Perkasa)
                                                            Intan Shahiza bt Zainal Abidin                                                                                                    (SM Sains Selangor)
                                                            Khairatul Adawiah bt Yusof (SM Sains Selangor)

Panel Penghakiman                  :           Norhuda bt Abdul Aziz                                                                                                               (SMK Seri Bintang Selatan)
(Kes Rayuan)                           :           Nurhaiza bt Che Mat (SMK Cheras)

Peralatan,Teknikal & Siaraya    :           En. Nazrul Izwan b Deraman                                                                                                     (SM Sains Selangor)
(Majlis Penutup)                                    Amri Faizal b Mamat   (SMK Datok Lokman)
                                                            Fauzi bin Majid (SMK Seri Tasik)
                                                            Chua Kim Ton (SMK Taman Connaught)

Teknikal & Peralatan                 :           Pertandingan Kuiz Kerjaya
                                                            Mohd Azman b. Muhammad                                                                                                      (SM Sains Alam Shah)

                                                            Pertandingan Explorace Kerjaya
                                                            Amri Faizal b Mamat   (SMK Datok Lokman)

                                                            Pertandingan  Reka Cipta Grafik
                                                            Fauzi bin Majid (SMK Seri Tasik)

                                                            Pertandingan  Poster  Kerjaya
                                                            Chua Kim Ton (SMK Taman Connaught)

Penyelaras Pertandingan          :           Pertandingan Kuiz Kerjaya
                                                            Nor Sakinah bt Amran (SMK Orkid Desa)
Nur Kamaliah bt Hasan (SM Sains Alam Shah)
                                                            Siti Nazirah bt Ismail   (SM Sains Alam Shah)
Mohd Azni bin Abu Hassan (SMA MAIWP)

                                                            Pertandingan Explorace Kerjaya
                                                            Nur Aidawati bt Mohamad (SMK Orkid Desa)
Siti Khadijah bt Hasbullah (SMK Datok Lokman)
                                                            Ng Sook Hooi (SMK Datok Lokman)
Wan Norana bt Wan Mat                                  
(SMK Convent Jalan Peel)
Hasni Haryati  bt Hashim                                  
(SMK Convent Jalan Peel)
                                                            Nur Asyikin bt Md Nor                                                                                                                                   (SMK Convent Jalan Peel)

                                                            Pertandingan  Reka Cipta Grafik
                                                            Ahmad Afnan bt Mohd Hairi (SMK Cochrane Perkasa)
Siti Rohana bt Nordin (SMK Seri Tasik)
                                                            Rashidah bt Ibrahim (SMK Seri Tasik)
Wan Azmahayati bt Wan Mahmud (SMISTA)

                                                            Pertandingan  Poster  Kerjaya
                                                            Nor Emy Azira bt Zainal (SMK Yaakub Latiff)
Liew Siew Fong (SMK Taman Connaught)
                                                            Yep Yoke Fai (SMK Taman Connaught)            
                                                            Nur Rashidah bt Ismail
                                                            (SMK Taman Connaught)


                                                                       






SENARAI TUGAS JAWATANKUASA PENGELOLA
KARNIVAL PENDIDIKAN KAUNSELING  KERJAYA

WILAYAH PERSEKUTUANKUALA LUMPUR

2016

JAWATANKUASA
BIDANG TUGAS
Penyelaras & Penolong  
·        Menyelaras semua urusan,   perjalanan program  dll
Pendaftaran
·        Menyediakan borang pendaftaran mengikut zon kehadiran pelajar , penceramah dan pemberita.
·        Mengenalpasti kaunter pendaftaran dan membuat pendaftaran setiap hari.
·        Menyerahkan senarai kehadiran kepada AJK Dokumentasi
Jamuan
·        Menentukan tempat dan menu.
·        Menguruskan makan minum AJK .
·        Menguruskan makan minum hakim 
·        Menguruskan jamuan majlis perasmian
·        Meminta syarikat yang menguruskan makanan menyediakan invoice.
Buku Program
·        Mendapatkan dokumen-dokumen berkaitan dengan majlis melalui Penyelaras
·        Menyediakan Buku Program
·        Menyerahkan buku program kepada AJK Dokumentasi
Multimedia
·        Menyediakan persembahan multimedia yang menarik
·        Mendapatkan gambar-gambar daripada AJK Fotografi
·        Mempersembahkan tayangan multimedia sepanjang majlis berlangsung.
Sijil
·        Mendapatkan sijil dan menaip maklumat yang perlu tertera di sijil dan hantar semula untuk ditandatangani oleh pengerusi.
·        Menyediakan sijil untuk hakim-hakim pertandingan.
·        Memastikan nama dan ic penerima betul
·        Menyerahkan contoh salinan sijil kepada AJK Dokumentasi
Hadiah & Cenderamata 
·        Mengambil semula Piala – Piala Pusingan Pertandingan daripada sekolah-sekolah yang menang tahun lepas.
·        Menyediakan hadiah dan cenderamata kepada pemenang, hakim pertandingan dan VIP
Pengacara Majlis
·        Menyediakan teks pengacaraan majlis
·        Mendapatkan maklumat dan perjalanan berkaitan dengan majlis melalui Penyelaras
·        Bekerjasama dengan AJK Penyelaras Pertandingan dan AJK Sijil serta AJK Hadiah dan Cenderamata.
·        Menyerahkan salinan teks kepada AJK Dokumentasi
Teks Ucapan dan Buku Pelawat
·        Menyediakan teks ucapan untuk VIP
·        Menyediakan buku pelawat
·        Menyerahkan salinan teks kepada AJK Dokumentasi
Persiapan Tempat & Backdrop  
·        Menyediakan backdrop,  hiasan pentas & dewan
·        Menyelaras penyusunan kerusi meja peserta,kerusi VIP.
·        Menyediakan tempat-tempat   pertandingan yang akan dijalankan 
Dokumentasi & Penilaian
·        Membuat liputan – sepanjang program .
·        Mengambil gambar dan membuat laporan untuk dokumentasi .
·        Mengambil gambar Video.
·        Menyedia dan membuat analisa borang penilaian.
Pembaca Doa
·        Menyediakan teks doa
·        Menyerahkan salinan teks kepada AJK Dokumentasi
Tajaan & Sumbangan
·        Menghubungi beberapa IPTS, IPTA dan agensi-agensi luar disusuli dengan surat.
·        Menyerahkan contoh salinan surat kepada AJK Dokumentasi
Kebersihan
·        Memastikan kawasan pertandingan, tempat jamuan dan persekitaran majlis penutup bersih.
·        Mendapatkan bantuan dan khidmat Pekerja Kebersihan
Pengurus Pentadbiran dan Sambutan & Protokol Majlis Penutup
·        Memastikan perjalanan majlis penutup berjalan lancer
·        Membuat atau mencari sponsor untuk name tag  AJK
·        Menyediakan upacara majlis perasmian.
·        Menyemak skrip bacaan doa dan juruacara
Panel Penghakiman (Kes Rayuan)
·        Membuat penilaian secara holistik
·        Memutuskan pemenang
Peralatan,Teknikal & Siaraya
·        Menyediakan  semua peralatan yang diperlukan mengikut keperluan semasa.
·        Menyediakan peralatan keperluan –keperluan pertandingan.
·        Menyediakan dan  memastikan PA sistem berfungsi  dengan baik.
Penyelaras Pertandingan
  • Poster kerjaya
  • Reka Cipta Grafik Kerjaya
  • Explorace Kerjaya
  • Kuiz Kerjaya


·        Mengemaskini syarat pertandingan .
·        Mengenalpasti tempat pertandingan
·        Menyediakan alat-alat pertandingan
·        Mencari dan menghubungi panel hakim  dan disusuli dengan surat.
·        Menghubungi sekolah-sekolah yang ingin bertanding dan disusuli dengan surat.
·        Bekerjasama AJK Sijil, Cenderamata Dan Hadiah serta Pengacara Majlis mengenai keputusan pertandingan


11.0      Anggaran Perbelanjaan          

Sumber Kewangan
           
   1. Yuran Penyertaan – SUWA ( 30 x RM200.00 )         =          RM 6,000.00
   2. Sumbangan YPC                                                    =          RM 1,000.00
                                                                                                RM 7,000.00




1.
Hadiah Peserta




Jenis Pertandingan
Kedudukan
Tunai (RM)
(RM) (Plug)
Hamper
Pertandingan
Melukis Poster Kerjaya
Johan
15.00
7.00
30  x  2
Naib Johan
10.00
7.00

Ketiga
 8.00
7.00

Saguhati
 5.00 x 2 = 10.00
7.00 x 2 = 14.00

Jumlah

43.00

35.00

60.00

Pertandingan Explorace Kerjaya
Johan
15.00 x 4 = 60.00
7.00 x 4 = 28.00
50.00  X  1
Naib Johan
10.00 x 4 = 40.00
7.00 x 4 = 28.00

Ketiga
  8.00 x 4 = 32.00
7.00 x 4 = 28.00

Saguhati
     5.00 x 4 = 20.00
7.00 x 4 = 28.00

Jumlah

152.00

104.00

50.00


Pertandingan Kuiz Kerjaya
Johan
15.00
7.00
30  x  1
Naib Johan
10.00
7.00

Ketiga
 8.00
7.00

Saguhati
  5.00 x 2 = 10.00
7.00 x 2 = 14.00

Jumlah

43.00

35.00

30.00

Pertandingan Reka Cipta
Johan
15.00 x 2 = 30.00
7.00 x 2 = 14.00
50.00  X  1

Grafik Kerjaya
Naib Johan
10.00 x 2 = 20.00
7.00 x 2 = 14.00

Ketiga
  8.00 x 2 = 16.00
7.00 x 2 = 14.00

Saguhati
  5.00 x 2 = 10.00
7.00 x 2 = 14.00

Jumlah
76.00
56.00
50.00

Jumlah hadiah : RM 734

2.
Makan
460 orang  x RM 10.00
RM   4600.00
3.
Sijil

RM     300.00
4.
Banner

RM     100.00
5.
Buku Program

RM     100.00
6.
Cenderamata VIP

RM     100.00
7.
Fotografi & Dokumentasi

RM     200.00
8.
Peralatan

RM     300.00
9.
Kad Urus Setia

RM     200.00
10.
Cenderamata Hakim
6 orang   X   RM 30.00
RM     180.00
11.
Kos Luar Jangkaan

RM     186.00
JUMLAH KESELURUHAN
RM   7000.00

12.0      Tentatif Program

Masa
Aturcara
08.00 pagi – 08.30 pagi
Pendaftaran Peserta
·        Pertandingan Melukis Poster
·        Pertandingan Reka Cipta Grafik Kerjaya
·        Pertandingan Kuiz Kerjaya
·        Pertandingan Explorace Kerjaya
08.45 pagi – 11.45 tgh
Pertandingan
·        Melukis Poster
·        Reka Cipta Grafik Kerjaya
·        Kuiz Kerjaya
·        Explorace Kerjaya
12.00 tgh – 1.00 ptg
Penghakiman
1.30 ptg – 2.30 ptg
Majlis Penutup
·        Nyanyian Lagu Negaraku & Wil. Persekutuan
·        Bacaan doa
·        Persembahan Multimedia
·        Ucapan Kaunselor Pelajar PPWBP
·        Ucapan Perasmian Penutupan      
·        Penyampaian Hadiah, Sijil & Cenderahati
·        Bersurai

                                   
12.0          Penutup

Karnival Pendidikan Kaunseling Kerjaya ini diharapkan dapat dimanfaatkan oleh semua murid pelajar hadir.Pelajar-pelajar ini akan dapat maklumat dirinya dari segi personaliti,minat dan nilai perkerjaan, maklumat kerjaya dan peluang-peluang melanjutkan pelajaran ke IPT yang berkaitan . Semoga usaha ini dapat meluaskan pengetahuan pelajar dan dapat membantu mereka membuat keputusan yang bijak dalam memilih kerjaya yang sesuai.


16.6.16
Tahniah Farah
For your newborn



No comments: